VNITŘNÍ ŘÁD ŠKOLNÍ JÍDELNY

Provoz školní jídelny se řídí zákonem č. 561/2004 Sb., školský zákon, vyhláškou č. 107/2005 Sb., o školním stravování a vyhláškou č. 84/2005 Sb., o nákladech na závodní stravování a jejich úhradě v příspěvkových organizacích zřízených územními samosprávnými celky (vše v platném znění). Školní jídelna zabezpečuje stravování dětí MŠ, žáků ZŠ, vlastních zaměstnanců a v rámci doplňkové činnosti poskytuje stravování cizím strávníkům.

Provoz a organizace stravování

• svačina             8:30 – 9:00 hodin
  • oběd               11:45 – 12:15 hodin
  • svačina           14:30 – 14:45 hodin
  • obědy             12:30 – 13:45 hodin
Cizí strávníci
  • obědy             11:00 – 11:30 hodin

Výše stravného

Stravné se vybírá vždy dopředu, začátkem měsíce a to do 5. dne, platbou na účet MŠ, vyjímečně v hotovosti vedoucí stravování.

Platba

Norma

Příspěvek FKSP

Celodenní

- přesnídávka

8,-

- oběd(věk.kat.do 6 let)

17,-

- oběd (věk.kat. 7-10let)

18,-

Cizí strávníci

60,-

26,-

Práva dětí, žáků a jejich zákonných zástupců

• Jídelní lístek a ostatní informace jsou uvedeny vpravo za vchodovými dveřmi MŠ, na nástěnce v jídelně ZŠ a na webových stránkách MŠ.
  • Sestavování jídelníčku se řídí výživovými normami pro školní stravování dle vyhlášky č. 107/2005 Sb.
  • Stravování dětí v MŠ je zajištěno podle platných norem a předpisů 3x v průběhu dne dle vyhlášky č. 107/2005.
  • Velikost a kvalita stravy je určena recepturami pro školní stravování.
  • Jakékoliv připomínky, návrhy jak na skladbu jídelníčku, kvalitu nebo jakékoliv provozní připomínky lze přednést vedoucí školní jídelny.
  • Stravné se rodičům započítává podle docházky dítěte v MŠ.
  • Podávání jídla je prováděno zpravidla samoobslužně (polévku si nalévají starší děti samy, případně s pomocí učitelky) a pro druhé jídlo si děti chodí k okénku kuchyně.
  • Cena pitného režimu mateřské školy je součástí ceny jídla.Pití je pro děti dostupné po celý den, v letních měsících je pití podáváno i na školní zahradě.
  • Právo vyrůst v zdravého jedince tělesně i duševně, právo být veden k tomu, aby respektoval ostatní lidi bez ohledu na rasu, náboženství, apod..
  • Právo na bezpečné prostředí ( fyzické i psychické).
  • Právo být respektováno jako jedinec ve společnosti, jako individualita.

Povinnosti dětí, žáků a jejich zákonných zástupců

• Ke stravování se zájemci přihlašují vyplněním formuláře.
  • Oběd lze odhlásit či přihlásit den předem, nebo týž den do 7:30 hodin. V první den nemoci, kdy nemohl žák/ zákonný zástupce odhlásit oběd, lze ho odebrat do jídlonosiče od 11:00 do 11:30 hod. za dotovanou cenu. V době nemoci je nutné si oběd odhlásit, dítě/ žák na něho nemá nárok.
  • V rámci možností dítěte/žáka a jeho vývojových schopností respektovat pokyny dospělého, nebýt agresivní k ostatním dětem/žákům.
  • Strávníci se chovají v jídelně a přilehlých prostorách ukázněně, v souladu s hygienickými a společenskými pravidly.
  • Strávníci si odkládají kabáty v přístupové chodbě před jídelnou a aktovky v jídelně u zdi.
  • Za odložené cennosti neručíme.
  • U výdejního okénka obdrží oběd a po jeho konzumaci odnesou použité nádobí k odkládacímu okénku.
  • Je zakázáno vodit do prostor jídelny psy či jiná zvířata a kouřit.

Podmínky k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí a žáků

• Dohled nad dětmi v MŠ v době stravování vykonávají učitelky.
  • Dohled nad žáky  ZŠ vykonává vedoucí školního stravování Veronika Felgrová.
  • Každý strávník se chová v souladu se společenskými pravidly, neběhá, nestrká se, aby nedošlo k rozlití jídla. Pokud k tomu dojde, upozorní konající dozor, aby nedošlo k pádu či úrazu.
  • Při nevolnosti nebo zranění jsou strávníci povinni okamžitě tuto skutečnost nahlásit konajícímu dozoru.
  • Zaměstnanci a strávníci ŠJ dbají na to, aby nedocházelo k diskriminačním projevům, sociálně patologickým jevům, nepřátelství a násilí.
  • Pohyb cizích podezřelých osob v areálu ŠJ hlásí zaměstnanci školy, rodiče a žáci, ředitelce školy, aby bylo chráněno zdraví dětí a zároveň byly  chráněny před sociálně patologickými jevy.

Podmínky zacházení s majetkem školní jídelny

• Všichni strávníci se chovají šetrně k zařízení jídelny. Pokud dojde k rozbití nádobí nebo zařízení je třeba toto okamžitě nahlásit dozoru, aby nedošlo k úrazu.
  • Každé svévolné poškození nebo zničení majetku školy, majetku dětí, žáků, učitelů či jiných osob hradí zákonný zástupce dítěte, které poškození způsobilo či předmět opraví.
  • Ztrátu věcí hlásí zákonný zástupce nebo dítě/žák neprodleně své učitelce, dozoru ŠJ.
  • Zákonným zástupcům, dětem/žákům ani jiným osobám není v době mimo výše uvedený provoz dovoleno zdržovat se v prostorách ŠJ.

Dietní stravování není poskytováno.

Jídla vydávaná do jídlonosičů jsou určena k okamžité spotřebě.

Za neodebranou a neodhlášenou stravou se neposkytuje finanční náhrada.

Tento vnitřní řád ŠJ byl schválen na pedagogicko provozní poradě 30.8. 2017 a  nabývá účinnosti 1.9. 2017

Ludmila Kotyzová                                                      Iveta Dostálková

vedoucí ŠJ                                                            ředitelka MŠ